Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe – funkcje i zastosowanie

Data publikacji 24 maja 2019


Podczas budowy, prac wykończeniowych, czy instalatorskich potrzeba dostać się wyżej, niż pozwalają na to ręce – decydowanie się na rusztowania powoli odchodzi w przeszłość, a użycie do tych celów podnośników nożycowych świetnie zdaje egzamin. Trzeba jednak pamiętać, że do używania tego rodzaju sprzętu potrzebne jest płaskie, twarde, stabilne podłoże, a więc niestety nie każdy może się na to zdecydować. Warto też zdecydować się na wynajem, nie kupno, jeśli sprzęt ma być wykorzystany tylko raz.

Czym są podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe to duże urządzenia posiadające płaską platformę unoszona do góry w pionie przy pomocy nożycowo zbudowanych siłowników umieszczonych bezpośrednio pod platformą.

Sprzęt ten może być ruchomy i nadawać się do prac związanych z wykańczaniem lub też stacjonarny, który sprawdzi się w warsztatach samochodowych. Bez względu na zastosowanie i typ podnośniki te mają podobną budowę i odpowiednio zintegrowany system zabezpieczeń.

Podnośniki nożycowe są wyposażone są w zawory bezpieczeństwa, ograniczniki mechaniczne oraz ramę bezpieczeństwa, która służy do natychmiastowego zatrzymania podnośnika, jeśli napotka on na niespodziewaną przeszkodę.

System zabezpieczający chroni przed porażeniem oraz nagłym opuszczeniem platformy. Kiedy nastąpi awaria i puszczą jakiekolwiek linki hydrauliczne uruchamiany jest system i cylindry umieszczone w każdym z podnośników zintegrowane z zaworem bezpieczeństwa powoli opuszczają platformę w dół. Dzięki temu nikomu nie stanie się krzywda.

Podesty mogą być jedno-, dwu- i trzy- i wielonożycowe, a wszystko zależy od ich przeznaczenia. Najistotniejsza jest jakość wykonania użytych do budowy komponentów, które musza zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkownikom.

Prace z podestem ruchomym

Na rynku obok innego tego rodzaju sprzętu istnieją pojazdowe platformy na nożycowych podnośnikach, które świetnie nadają się do prac wykończeniowych, konserwatorskich lub instalatorskich, kiedy to dostanie się na dużą wysokość przy pomocy platformy będzie najwygodniejszym sposobem do wykonania potrzebnych czynności.

Urządzenia tego typu cechują się niezawodnością i łatwością obsługi, a ich konstrukcja wykonana jest z trwałej, wysokogatunkowej stali.

Wnioski

Dzięki dużej uniwersalności, prostej obsłudze i różnorodności wykorzystania warto zdecydować się na wynajem podnośnika do wykonania prac wykończeniowych. Zwyczajowo tego typu sprzęt wynajmuje się raczej długoterminowo, ale w niektórych firmach możliwy jest też wynajem do celów prywatnych na okresy jedno lub dwutygodniowe. Przed wynajmem warto sprawdzić, czy sprzęt posiada aktualne papiery serwisowe, aby w pełni zapewnić sobie bezpieczeństwo użytkowania.

Ciekawostką jest fakt, że system podnośników nożycowych wykorzystywany jest również w warsztatach samochodowych, gdzie .umieszczone równo z platformą najazdową nie zabierają niepotrzebnie miejsca. Dwunożycowa wersja podnośnika świetnie nadaje się do ustawiania geometrii w samochodzie osobowych, co z powodzeniem stosuje się od blisko trzydziestu lat.

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?