Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo ładowarki kołowe

Czym są ładowarki kołowe?

Data publikacji 8 marca 2019

W branży budowlanej niezawodny sprzęt to podstawa. To gwarancja ergonomicznej pracy, wydajności, ale też bezpieczeństwa dla pracujących ludzi. Jednym z często wykorzystywanych ciężkich sprzętów są ładowarki kołowe. Czym się charakteryzują i jakie jest dokładnie ich zastosowanie? Poniżej krótki opis, wraz z podstawowymi informacjami.

Czym są ładowarki kołowe 

Ładowarki kołowe popularnych marek są szeroko wykorzystywane w branży między innymi budowlanej. Ładowarki kołowe to podtyp ładowarek łyżkowych. W tych modelach, najczęściej używanych, podstawę sprzętu stanowi ciągnik kołowy, do którego jest przymocowana łyżka. Ze względu na budowę dzielą się one na:

  • ładowarki kołowe nieprzegubowe (mają jednoczęściowe podwozie i skrętne koła)
  • ładowarki kołowe przegubowe (mają dwuczęściowe podwozie połączone przegubem) to rozwiązanie jest najczęściej stosowane

Ze względu na przeznaczenie i miejsce pracy, dzielą się na:

  • ładowarki naziemne
  • ładowarki kopalniane

Podział ładowarek ze względu na sposób pracy 

Ze względu na sposób pracy, sprzęt ten również różnorodnie się dzieli. Najpopularniejsze modele to:

  • ładowarki kołowe czołowe – łyżka jest w nich umieszczona z przodu maszyny, przez co rusza się tylko w jedynej płaszczyźnie
  • ładowarki kołowe obrotowe – łyżka i wysięgnik na obrotowej platformie. Z łatwością można dzięki temu wysypywać załadunek na bok
  • ładowarki zasięrzutne, wykorzystywane dawniej w kopalniach

Najważniejszym elementem budowy ładowarki kołowej to różne typy łyżek, które umiejscowione są wysięgnikach.

Zastosowanie ładowarek

Zastosowanie ładowarekŁadowarki są szeroko wykorzystywane w różnych branżach, jednak głównie w branży budowlanej. Służą one do robót ziemnych – na łyżkę ładowany jest urobek, który następnie jest transportowany na niedużą odległość, gdyż generalnie nie służą one do przewożenia ziemi, gruzu czy też innych materiałów. Poza tym mogą być też wykorzystywane do odspajania niezamarzniętych gruntów. Ładowarki to maszyny bardzo wydajne, na łyżkę jednorazowo można nabrać dużą objętość materiału, pracują sprawnie i szybko, przy czym sporo zależy też od sprawności operatora. To właśnie on pracuje na ładowarce. Do obsługi potrzebne są specjalne uprawienia oraz między innymi zdane badania psychotechniczne.

Nowa czy używana

Tego typu sprzęt najczęściej jest brany przez firmy budowlane w leasing. Na czym to polega? Firma podpisuje umowę z dealerem, dzięki czemu uiszczając konkretną opłatę, można wykorzystywać nowy sprzęt. To rozwiązanie bardzo popularne, nie wymagające ogromnych inwestycji. Popularne są również ładowarki używane. Te – często sprowadzane z zagranicy, też znaczenie obniżają koszty inwestycji. Oczywiście sprzęt tego typu można również kupić bezpośrednio od dealera, jednak na takie rozwiązanie decydują się tylko bogate firmy. Sprzęt nie zużywa się szybko, zatem używany również doskonale spełnia swoją rolę, a zdecydowanie kosztuje mniej. Dobrej jakości ładowarki  ma w swojej ofercie wiele marek sprzętu budowlanego, między innymi renomowana Caterpillar.

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?