Lokalizacja magazynu – główny czynnik decydujący o jego wynajmie
Data publikacji 25 marca 2021Wynajęcie hali magazynowej to ważny krok na drodze do pełnego zoptymalizowania procesów zarządzania magazynem. Możliwość przechowywania praktycznie nieograniczonej ilości towarów, produktów i wielu innych przedmiotów, pozwala na utrzymanie ich w ciągłym i płynnym obrocie. Jednym z czynników, który decyduje o funkcjonalności takiego magazynu, jest oczywiście jego lokalizacja.
Co miasto, to… magazyn
W Polsce nie brakuje dużych i funkcjonalnych przestrzeni magazynowych. Dawniej można było je znaleźć wyłącznie w okolicach dużych miast i aglomeracji. Dziś stawia się je również w bliskim sąsiedztwie ważnych arterii komunikacyjnych, a także ich węzłów (głównie autostradowych i ekspresowych). Rzecz jasna pod względem logistycznym na mapie Polski wciąż króluje Warszawa. Ciekawostką niech będzie fakt, że dostępna w jej okolicy powierzchnia magazynowa wynosi aż 3.1 miliona metrów kwadratowych.
Funkcjonalność też jest ważna!
Zwracając uwagę na wybór określonego magazynu, warto też zwrócić uwagę na znajdujący się w nim sprzęt. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb klienta, takich jak np. obecność lodówek (przydatne zwłaszcza podczas przechowywania owoców). Powierzchnia magazynowa może mieć też strukturę półotwartą (choć zamknięta jest bardziej popularna), a także wyróżniać się infrastrukturą przeznaczoną do przechowywania materiałów niebezpiecznych i wybuchowych.
Blisko, bliżej, najbliżej
Na funkcjonalność wybranej powierzchni magazynowej ma wpływ również jej sąsiedztwo. Mowa tu oczywiście o bliskości ważnych arterii komunikacyjnych (nie tylko drogowych), które zapewnią klientom możliwość szybkiej dystrybucji wybranych towarów. Takie centra magazynowe coraz częściej powstają np. na terenie województwa śląskiego, głównie przy autostradach A1 i A4, ale też najważniejszych drogach krajowych (słynna DK1). Jeśli magazyn jest przeznaczony do przechowywania towarów w ramach obrotu detalicznego, można poszukać lokalizacji znajdującej się w pobliżu dużych skupisk ludzkich (np. aglomeracji).
Mówiąc o komunikacji, trzeba też liczyć się ze wszystkimi towarzyszącymi jej utrudnieniami. Korki, mała przepustowość dróg dojazdowych, a także ograniczenia płynności, szybkości i masy samochodów transportowych, skutecznie mogą wpłynąć na obniżenie funkcjonalności wybranej przestrzeni magazynowej. Pokonanie tych barier będzie wiązać się z wieloma dodatkowymi kosztami.
DBLogistic – funkcjonalność połączona z dobrą lokalizacją
Powierzchnia magazynowa oferowana przez firmę DB Logistic to gwarancja sprawnego i szybkiego obrotu towarami. To jednak nie wszystko! Przykładem niech będzie tu magazyn zlokalizowany w Kleszczowie, którego łączna powierzchnia użytkowa to aż 2900 metrów kwadratowych! Co więcej – jest to magazyn zaprojektowany zgodnie z wymogami klasy A, co – m.in. – wiąże się z całodobowym dostępem do towaru i wieloma innymi udogodnieniami.
Podsumowując, magazynowanie z marką DB Logistic to nie tylko wygoda, ale też znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. I dlatego zawsze warto na tę markę stawiać!