Strona główna
Przemysł
Tutaj jesteś
Przemysł sterowniki PLC

Sterownik PLC – co to jest i jak działa?

Data publikacji 24 lutego 2023

Programowalne sterowniki PLC stanowią jedne z najważniejszych urządzeń automatyki stosowanych w branży przemysłowej. W artykule opowiemy, co to jest i jak działa programowalny sterownik logiczny. Omówimy też proces programowania i zastosowania systemu PLC.

Mikroprocesorowy sterownik programowalny PLC jest powszechnie wykorzystywany do sterowania urządzeniami elektrycznymi w przemyśle i nie tylko. Beneficjentami funkcjonalności i zalet sterownika PLC są również użytkownicy wind osobowych, przydomowych systemów energii odnawialnej czy inteligentnych domów. W artykule skupimy się jednak na wykorzystaniu zestawów sterowników PLC w innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu automatyki przemysłowej.

Co to jest sterownik PLC?

Na wstępie pokrótce omówiliśmy zastosowanie sterowników PLC. Programowalny sterownik logiczny to w istocie urządzenie oparte o mikroprocesor, służące do kontrolowania maszyn, linii technologicznych czy instalacji przemysłowych.

Sterowanie za pomocą sterownika PLC odbywa się za pomocą specjalnych wyjść cyfrowych. Jednocześnie PLC może być regulowane na podstawie sygnałów wejściowych sterownika przekazywanych z innych systemów czy czujników.

Szeroką ofertę sterowników przemysłowych PLC można znaleźć m.in. na stronie internetowej sabur.com.pl. Dostępne w ofercie SABUR sterowniki PLC Saia PCD są oparte o 32-bitowy mikroprocesor Motorola. Ich programowanie nie wymaga dużej wiedzy programistycznej.

Jak działają sterowniki PLC?

Sterownik PLC został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu wykorzystywanych niegdyś w przemyśle układów stycznikowo-przekaźnikowych. Sam układ sterujący PLC realizuje określony program (ciąg rozkazów) w zamkniętej pętli.

Nowoczesne sterowniki PLC są programowane przy pomocy specjalnych języków zawierających zmienne i rozkazy. Efektem działania programu są rozmaite operacje logiczne, skutkujące pojawianiem się odpowiednich sygnałów sterujących na wyjściach PLC.

Jak wygląda proces programowania sterowników PLC?

Programowanie sterowników PLC odbywa się z pomocą dedykowanego środowiska programistycznego, odpowiedniego dla danej serii urządzeń. Do połączenia sterowników PLC z komputerem wykorzystuje się zazwyczaj port USB (dawniej porty szeregowe RS-232 oraz RS-485).

Dodatkowo sterowniki PLC mogą posiadać port sieciowy Ethernet, który można wykorzystać zarówno do połączenia z zewnętrzną instalacją, jak i oprogramowanie do programowania PLC. W zależności od producenta program sterownika jest pisany z użyciem jednego z popularnych języków:

  • przypominającego schemat elektryczny języka drabinkowego LD,
  • strukturalnego tekstu ST podobnego do języka C,
  • sekwencyjnego schematu funkcjonalnego SFC,
  • funkcjonalnego schematu blokowego FBD,
  • listy instrukcji IL.

Sam program jest zapisywany w pamięci sterownika i realizowany jako pętla programowa.

Rodzaje sterowników PLC

Współczesne sterowniki PLC możemy podzielić na dwie grupy.

Kompaktowe sterowniki PLC

Podstawowy rodzaj urządzeń do sterowania PLC. Posiadają ograniczoną liczbę wejść i wyjść, ale można je rozbudować przy użyciu dodatkowych modułów. Warto jednak pamiętać, że rozbudowa kompaktowego sterownika PLC powoduje utratę jego głównej cechy, tj. „kompaktowości”.

Modułowe sterowniki PLC

Zaawansowane sterowniki PLC modułowe to urządzenia, które można dowolnie łączyć ze sobą, tworząc większe systemy. Na rynku dostępne są moduły rozszerzeń, takie jak moduły regulatora PID, pozycjonowania osi APM oraz komponenty komunikacyjne do sieci przemysłowych.

Wykorzystaj sterowniki PLC w swojej firmie!

Stosowane w nowoczesnych zakładach przemysłowych programowalne sterowniki logiczne PLC pomagają podnieść efektywność sterowania instalacjami produkcyjnymi. Ich zastosowanie umożliwia eliminację styczników pomocniczych oraz przekaźników czasowych.

Jeżeli rozważasz zakup sterownika PLC i szukasz zaufanego dostawcy rozwiązań dla branży przemysłowej, to skontaktuj się z przedstawicielem firmy SABUR. Doświadczeni doradcy handlowi pomogą Ci w doborze sterownika logicznego dopasowanego do Twoich potrzeb.

Materiał zewnętrzny

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?