Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo dystanse wykorzystywane przy konstrukcjach żelbetonowych

Czym są dystanse wykorzystywane przy konstrukcjach żelbetonowych?

Data publikacji 20 czerwca 2023

Od wielu lat dużą popularnością w budownictwie cieszą się konstrukcje żelbetowe. Stanowią one niezwykle trwałe oraz stosunkowo tanie rozwiązanie. Żelbet jest kompozytem strukturalnym, którego przygotowanie wymaga wykorzystania betonu oraz wzmocnienia np. prętów zbrojeniowych. Pomocne mogą okazać się również dystanse zbrojeniowe. Czym są oraz jakie rodzaje możemy wyróżnić wśród dystansów wykorzystywanych do przygotowywania zbrojeń?

Czym są dystanse wykorzystywane do zbrojenia betonu?

Dystanse stosowane do zbrojenia betonu to specjalne elementy używane w procesie wznoszenia konstrukcji żelbetowych. Służą one do utrzymania odpowiedniej odległości między elementami zbrojeniowymi (stalowymi prętami lub siatką) a powierzchnią formy, aby zapewnić odpowiednie osadzenie zbrojenia w betonie.

Jaki jest podział dystansów?

Ze względu na rodzaj płaszczyzny, w której mają zostać umieszczone dystanse, wyróżniamy trzy główne grupy:

  • dystanse do zbrojenia fundamentów,
  • dystanse do zbrojenia poziomego,
  • dystanse do zbrojenia pionowego.

Dystanse do zbrojenia fundamentów są stosowane w celu utrzymania odpowiedniej odległości między prętami zbrojeniowymi a spodem wykopu lub podłożem fundamentowym. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności i odpowiedniego osadzenia zbrojenia w betonie fundamentowym. W przypadku fundamentów stosuje się często dystanse krzyżowe, które umożliwiają utrzymanie równomiernego rozmieszczenia prętów zbrojeniowych na całej powierzchni fundamentu.

Dystanse do zbrojenia poziomego są wykorzystywane w konstrukcjach, w których występuje zbrojenie w płaszczyźnie poziomej np. w płytach stropowych. Mają one za zadanie utrzymywać odpowiednią odległość między warstwami zbrojenia w płaszczyźnie poziomej. Stosuje się różne typy dystansów, które stanowią punktowe podkładki (gwiazdki, kostki, korki betonowe). Jednak najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są dystanse liniowe. To właśnie na nich układa się zbrojenie dolne. Wyróżniamy różne rodzaje podkładek liniowych, które mogą być wykonane z betonu, stali lub też tworzywa sztucznego.

Dystanse do zbrojenia pionowego są używane, gdy występuje zbrojenie w płaszczyźnie pionowej np. ściany lub słupy. Ich głównym celem jest utrzymanie odpowiedniego rozstawu między prętami zbrojeniowymi w pionie. W tym przypadku najczęściej wykorzystywane są dystanse typu gwiazdka lub kość.

Czy odpowiedni wybór dystansu ma znaczenie?

W każdym przypadku ważne jest, aby dobrać odpowiednie dystanse (odpowiednie wymiary, rodzaj oraz materiał), uwzględniając wymagania projektowe oraz rodzaj i średnicę prętów zbrojeniowych. Stosowanie właściwych dystansów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwa konstrukcji żelbetowej.

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?