Ile kosztuje wybudowanie domu?
Data publikacji 21 kwietnia 2019
Dawniej ludzie uciekali z wiosek do dużych wsi. Szukali dla siebie lepszych perspektyw, większych szans na rozwój. Pragnęli kształcić się i zdobywać coraz lepsze prace, by poprawiać jakość swojego życia. Dziś dzieje się zupełnie na odwrót. Ludzi męczy tłoczność i wieczna żwawość dużych miast, której na co dzień po prostu nie da się unikną. Zwłaszcza mieszkając w samym centrum lub okolicach rynku. Prędzej czy później nawet najbardziej towarzyski człowiek na świecie zaczyna mieć tego dość i postanawia się wyprowadzić. Od razu w jego głowie pojawia się wizja przepięknego nowego domu, jednakże do jej realizacji niezbędne są fundusze. Niestety niemałe, bo budowa domów kosztuje i to sporo.
Każdy, kto zaczyna chociażby o niej myśleć, liczy się zwykle z czekającymi go wydatkami, ale chciałby też przynajmniej mniej więcej obliczyć, jak bardzo będzie ostatecznie stratny. Warto spojrzeć więc tutaj na historie innych osób. Sprawdzić, jak w dzisiejszym świecie prezentują się standardowe kosztorysy budowy domów jednorodzinnych.
Ile kosztuje wybudowanie domu?
Gdyby tak spytać grupę przechodniów na ulicy, co według nich ma największy wpływ na ostateczną cenę budowy nowego domu, odpowiedzi byłyby skrajnie różnie. Jedni stwierdziliby, że na pewno chodzi tutaj o samą działkę. Wolnego miejsca w Polsce jest coraz mniej, więc nic dziwnego, że działki, które jeszcze się jakimś cudem ostały, każdego roku są coraz droższe i w przeciągu ostatnich kilkunastu lat ich ceny wzrosły kilkukrotnie! Nie każdy zgodzi się jednak z tym stwierdzeniem. Znajdą się i tacy, którzy będą święcie przekonani, iż to projekt domu będzie największym wydatkiem. A może i sam sposób jego realizacji? Odpowiedzi są naprawdę różnorodne, ale żadnej z nich nie można do końca uznać za prawdziwą.
Końcowy koszt budowy domu w głównej mierze zależy bowiem od… samego jego twórcy. Nowy obiekt można postawić na ziemi i za kilkadziesiąt tysięcy złotych, i za kilkanaście milionów. A by ta cena była jednak jak najmniejsza, warto postawić przed sobą kilka pytać i odpowiedzieć sobie na nie jeszcze przed podjęciem ostatecznych decyzji. Bo będzie ich naprawdę sporo do podjęcia.
Dom parterowy czy piętrowy?
Wybór pierwszy – rodzaj budynku. Domy dzielimy bowiem na piętrowe i parterowe. Pierwsze potrafią być nawet dwukrotnie droższe, ale za to oferują wyższą funkcjonalność. Najlepiej sprawdzą się u rodzin wielodzietnych i tych wielopokoleniowych, w których według tradycji młodzi ludzie zamieszkują ze swoimi dziećmi, rodzicami, dziadkami, a czasem nawet pradziadkami. Budowa domu piętrowego w wielu przypadkach nie będzie mieć jednak sensu. Współcześnie odchodzi się już od tego tradycyjnego modelu prowadzenia rodziny. Dzieci prędzej czy później uciekają ze swoich ciepłych gniazdek, idą na swoje i opuszczają rodzinne miejsce zamieszkania, które wtedy zostaje niemalże w połowie puste. W 90% przypadków budowa domu parterowego będzie mieć większą rację bytu. A na pewno sporą i odznaczającą się jej zaletą jest to, że kosztuje ona znacznie mniej od stworzenia domu piętrowego.