Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo metal

Co powinniśmy wiedzieć na temat badań penetracyjnych PT?

Data publikacji 10 września 2021

Ostatnimi czasy badania penetracyjne PT cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Czym charakteryzują się badania penetracyjne PT? Jakie zalety badań PT możemy wyróżnić? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Czym charakteryzują się badania penetracyjne PT?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat badań penetracyjnych PT, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym one tak właściwie są. Otóż jest to jedna ze starszych metod, która wykorzystywana jest do badania konstrukcji zarówno wykonanych z metalu, jak i tych niemetalowych. W praktyce badania te nie mogą być wykonane jedynie w przypadku porowatych materiałów. Co ciekawe, na ich wykonywanie decydujemy się z reguły po tym, jak wcześniej przeprowadzaliśmy badania wizualne złączy. Na początku powinniśmy zadbać o to, aby powierzchnia była w pełni wolna od zanieczyszczeń. Oznacza to, że badania PT mogą być przeprowadzone, o ile pozbędziemy się rdzy, olejów i smarów. W dalszej kolejności nanosi się penetrant- zostawia się go na pewien okres czasu, który zależny jest od kilku czynników, jak chociażby od temperatury. Badanie PT wykorzystuje zjawisko związane z włoskowatością. Oznacza to, że ciecz przenika do wąskich przestrzeni, a następnie wypełnia je. Po pewnym okresie czasu musimy zająć się usunięciem penetrantu z powierzchni- musi on pozostać jedynie w otworach. Ewentualne wady zewnętrzne możemy określić poprzez zastosowanie dodatków fluorescencyjnych i wywoływaczy.

Jakie zalety badań PT możemy wyróżnić?

Nie bez powodu badania PT są tak powszechnie stosowane. Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, o których warto otwarcie wspominać. Przede wszystkim mamy do czynienia z lekkim i łatwym w obsłudze sprzętem. Nie wymaga on od nas dużego wysiłku, a pozyskanie oceny wskazań nie jest dla nas czymś problematycznym. Kiedy zdecydujemy się na interpretację wyników badań PT, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę komponentu- nie może ona być zbyt wysoka. Spójrzmy również na ewentualne zniszczenia, które mogły powstać na powierzchni. Wbrew pozorom czynniki te mogą negatywnie wpłynąć na analizę wyników. Badanie PT każdorazowo powinno być przeprowadzone przed badaniami magnetyczno-proszkowymi. Dzięki temu w nieciągłościach nie powstaną zużycia materiału.

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?