Czy materac może pomóc w walce z bezsennością?
Data publikacji 27 stycznia 2025
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Bezsenność to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Niedobór snu wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie fizyczne i psychiczne. Często szukamy rozwiązań w postaci suplementów, zmiany stylu życia czy terapii, jednak zapominamy o jednym z kluczowych elementów – odpowiednim materacu.
Jak materac wpływa na jakość snu?
Materac jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość nocnego wypoczynku. Odpowiednio dobrany model może wspierać stabilne ułożenie ciała podczas
snu. Niewłaściwy materac z kolei prowadzi do niewygodnej pozycji ciała, co może wywołać bóle pleców, szyi lub stawów, a także przyczyniać się do wybudzeń w nocy. Należy mieć na uwadze, że niedostateczny odpoczynek może wpływać na samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. Dlatego wybór podłoża do spania należy traktować jako inwestycję w zdrowie czy też dobre samopoczucie. Model taki jak materac Hilding Fandango, który posiada status wyrobu medycznego, ma konstrukcję sprężynową, a dokładnie kieszeniową. W praktyce oznacza to, że każda ze sprężyn została umieszczona w osobnej kieszonce materiałowej, co umożliwia im niezależne reagowanie na nacisk ciała użytkownika. W praktyce tego typu wypełnienie m.in. redukuje przenoszenie się drgań, co jest istotne dla par. Odpowiednio dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika produkt korzystnie wpływa na jakość wypoczynku, dlatego trzeba wiedzieć, co mieć na uwadze. A jedną z podstawowych kwestii jest odpowiednia twardość. Dlaczego?
Właściwa twardość – klucz do komfortu i regeneracji
Jednym z kluczowych elementów dobrze dobranego materaca jest jego twardość. Zbyt miękki model może prowadzić do zapadania się ciała, co skutkuje brakiem odpowiedniego podparcia. Z kolei zbyt duża twardość powoduje ucisk w miejscach, takich jak biodra czy ramiona, co może prowadzić do dyskomfortu i problemów z krążeniem. Warto uwzględnić wagę oraz preferencje użytkownika – osoby lżejsze często wybierają bardziej miękkie powierzchnie, natomiast dla osób z większą wagą lepiej sprawdzą się twardsze modele, takie jak Hilding Fandango. Wysoka jakość snu zaczyna się od odpowiedniej równowagi pomiędzy wsparciem a wygodą. Materace o zróżnicowanych poziomach twardości, to rozwiązanie dla osób poszukujących optymalnych warunków regeneracji.
Materiał ma znaczenie: pianka, lateks czy sprężyny?
Materiał, z którego wykonany jest materac, ma istotny wpływ na jego funkcjonalność. Materace piankowe charakteryzują się wyjątkową elastycznością, co sprawia, że dopasowują się do kształtu ciała. Modele lateksowe są polecane dla alergików, ponieważ lateks jest odporny na rozwój pleśni, roztoczy i innych alergenów. Natomiast materace sprężynowe zapewniają punktowe podparcie ciała, co minimalizuje efekt zapadania się i sprawia, że każda część ciała jest odpowiednio podtrzymywana.
Dobór odpowiedniego materaca może mieć znaczenie dla komfortu snu, a to jest w stanie pomóc w walce z bezsennością. Komfort, podparcie ciała i odpowiednie warunki do regeneracji wpływają na zdolność organizmu do odprężenia.
Artykuł sponsorowany.
Hilding Fandango to materac o właściwościach wspomagających proces rehabilitacji wad postawy. Producent: Hilding Anders Polska Sp. z o.o.