Dźwigi gąsienicowe – opis i zastosowanie
Data publikacji 8 lutego 2019
Praca na budowach nie należy do najłatwiejszych i wykonują ją osoby, które posiadają tak zwany fach w ręku. Są to najczęściej inżynierowie i osoby specjalnie przeszkolone do wykonywania tego typu prac. Szczególnie uważać trzeba na wielkich placach budów, gdzie do pracy wkraczają wielkie dźwigi gąsienicowe, które swoimi rozmiarami mogą postronne osoby wręcz przestraszyć. Na tego typu dźwigach pracują osoby z bardzo długim stażem, które potrafią zachować koncentrację na bardzo długi okres czasu. W tego typu pracy nie można być bowiem zamyślonym i rozkojarzonym, gdyż może to prowadzić do katastrofy.
Charakterystyka dźwigów
Dźwigi gąsienicowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo długim wysięgnikiem, który ma często zadanie dotrzeć na wysokie piętra budynków, czy też stadionów. To właśnie podczas budowy wielkich stadionów piłkarskich czy aren sportowych, są one często używane. Wielkie dźwigi stają się na placach budowy coraz bardziej popularne i są ich produkowane duże ilości. Wiele lat temu budowlańcy musieli sobie radzić na inne sposoby, gdy na rynku nie było jeszcze tylu żurawi. Jak jednak wiadomo, każda z branż stale się rozwija i wszyscy dążą do doskonałości, oraz do bardzo szybkiego wykonania powierzonego im zlecenia.
Ogólne zastosowanie dźwigów
Podczas budowania wielkich budowli i wieżowców, dźwigi bardzo często zostają sprowadzane z zagranicy. Nie każdy wykonawca dysponuje bowiem dużą ilością takiego sprzętu i trzeba się czasem posiłkować współpracą z innymi. Dzięki użyciu dźwigów powstają także wielkie mosty kolejowe oraz takie, które łączą miasta nad wodą. Szczególnie w Chinach możemy zaobserwować ogromne i długie mosty, które są budowane nad wielką wodą i jeziorami. Tak by ludzie mogli się przeprawić na drugą stronę. Budowle te robią niesamowite wrażenie, ale w tak ogromnych krajach jak Chiny jest na nie duże zapotrzebowanie.
W Polsce raczej rzadko można spodziewać się wielkich i godnych podziwu inwestycji. Praca przy pomocy dźwigu gąsienicowego, to bardzo duża oszczędność czasu i pracy, którą musiało by wykonać wielu robotników. Zamiast zatrudniania ich większej ilości, firmy wolą zakupić bądź po prostu wynająć dźwig i usprawnić dzięki temu proces budowy. Dźwigi są również bardzo często wykorzystywane podczas budowy tuneli i usprawniają w dużym stopniu tego typu prace.
Podsumowanie
Funkcji dźwigów gąsienicowych jest naprawdę mnóstwo i zapewniają one bardzo często mobilność w ciężkich warunkach, w których są niezbędnym sprzętem. Każdy zainteresowany kupnem tego typu sprzętu powinien pamiętać, że jest to ogromny wydatek i trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Dźwigi można również wypożyczyć na pewien okres czasu. Wszystko w zależności od tego, na jak długo będzie on naszej firmie, bądź wykonawcy naszych prac potrzebny. Jeśli jednak firma posiada odpowiednie fundusze, to dużo bardziej opłacalny jest zakup dźwigów na własność. Ciągłe pożyczanie sprzętu nie opłaca się bowiem zbytnio i po kilku latach pożyczania stwierdza się z reguły, że lepiej było go od razu kupić.