Koparki kołowe – opis, charakterystyka, zastosowanie.
Data publikacji 2 marca 2019
Koparka to urządzenie niezawodne w budownictwie. Nic dziwnego – nic tak bardzo nie wspomaga pracowników budowlanych i nie przyspiesza ich pracy. Jest to ciężki sprzęt budowlany, przeznaczony głównie do ładowania urobku na różnorakie powierzchnie. Na rynku istnieje bardzo wiele różnych koparek, które znacząco różnią się od siebie zastosowaniem, rozmiarem a także podwoziem. Jednymi z bardziej znanych są koparki kołowe. Czym się wyróżniają?
Zobacz także: Maszyny do wyburzeń – rodzaje, zastosowanie, skuteczność
Koparki kołowe przede wszystkim (jak sama nazwa wskazuje) posiadają podwozie kołowe
Jest to jest element, który wyróżnia je od innych typów urządzeń. Ich cechą charakterystyczną jest także rozmiar (z reguły są one mniejsze), a także waga (są lżejsze). Dzięki temu, są one znacznie mniej toporne i – co bardzo ważne – mogą się przemieszczać po drogach publicznych. Czyni to je mobilnymi urządzeniami, a dzięki posiadanemu podwoziu koparka nie musi być także w specjalny sposób dowożona na plac budowy. Mobilność koparki kołowej przedkłada się także na szybkość wykonywanej pracy – po prostu usprawnia ona roboty budowlane.
Koparki kołowe są także znacznie bardziej uniwersalne od innego tego typu urządzeń. Zdadzą egzamin w pracach infrastrukturalnych, na wsiach, w miastach, a także w pracach drobniejszych, w których to przewożenie koparki gąsienicowej nie byłoby opłacalnym przedsięwzięciem. Przedkłada się to na znaczne zaoszczędzenie kosztów.
Na rynku spotkać można koparki kołowe o ogromnej rozpiętości w zakresie: wagi, napędu, obrotu, czy też prędkości i dodatkowych funkcji. Waga koparki kołowej waha się od kilku, do nawet kilkudziesięciu ton, w zależności od modelu, a także wybranego rozmiaru. Większość z nich (choć nie wszystkie) posiada silnik o mocy 100-150 KM, a także możliwość obrotu o 360 stopni, choć oczywiście zależy to od wybranego modelu.
Niektóre modele oferują w ramach dodatkowych opcji tzw. inteligentny system sterowania i obracania nadwoziem.
Wśród innych funkcjonalności koparek kołowych wymienia się także:
- możliwość skracania cykli roboczych,
- obwody dodatkowe w zakresie hydrauliki urządzenia,
- inteligentne układy hydrauliczne,
- możliwość instalacji dodatkowych kamer,
- dodatkowo amortyzowane fotele,
- czy szeroko rozumiane „pakiety inteligentnych technologii”, takie jak tempomaty, systemy oszczędzania paliwa i systemy stabilizacji.
Wymienione tutaj funkcjonalności to jednak tylko część oferowanych przez producentów funkcji koparek kołowych.
Wady koparek kołowych
Niestety, i ten rodzaj koparek nie jest bez wad. Przede wszystkim, w odróżnieniu od koparek gąsienicowych, nie są one przeznaczone do przemieszczania się po każdym rodzaju podłoża. Koparki kołowe nie sprawdzą się zatem w przypadku nierównych powierzchni, takich jak gruzowiska. Co za tym idzie, nie jest ona w stanie dojechać na każde miejsce i w ten sposób nieco zawęża się jej zakres zastosowania. Koparki nie sprawdzą się także na terenach podmokłych, gdyż powierzchnia, po której się poruszają, musi być mocno ustabilizowana.
Powyższe opracowanie pokazuje zatem, że koparki kołowe są bardzo dobrym rozwiązaniem na budowie, oferowanym w rozmaitych wersjach w zakresie tak funkcjonalności, jak i innych, wspomnianych elementów. Ich zastosowanie – pomimo, że nieocenione – nie jest jednak pozbawione wad. Co za tym idzie, w każdym przypadku należy dokonać osobnej analizy, który sprzęt będzie najbardziej użyteczny.