Koparko-ładowarka – charakterystyka i zastosowanie
Data publikacji 24 lutego 2019
Koparko-ładowarka jest jedną z najbardziej uniwersalnych i najbardziej potrzebnych maszyn, które wykorzystuje się w budownictwie, transporcie, czy górnictwie. Z samej nazwy nie trudno się domyślić jakie jest jej ogólne zastosowanie – łączy w sobie funkcje koparki oraz ładowarki.
Zobacz także: Maszyny do wyburzeń – rodzaje, zastosowanie, skuteczność
Jakie jest zbudowana koparko-ładowarka?
Najogólniej można powiedzieć, że składa się ona, jak każdy pojazd mechaniczny, z podwozia kołowego, lub gąsienicowego, które jest zespołem nośnym i nadwozia, na którym znajduje się silnik, oraz kabina operatora. Jej elementem dodatkowym są hydrauliczne układy robocze. Ładowarkowy, oraz koparkowy, które stanowią swego rodzaju bazę dla innych sprzętów, które mogą zostać zamontowane. Na przykład: łyżka do skarpowania, lemiesz do śniegu, widły paletowe, frezarka do asfaltu, czy młot wyburzeniowy.
Koparko-ładowarka może być napędzana silnikiem elektryczny, spalinowym, lub napędem spalinowo-elektrycznym, w którym źródłem napędu jest silnik spalinowy, napędzający generator elektryczny.
Jakie są zastosowania koparko-ładowarki?
Dzięki możliwości wymiany układów roboczych nie ma zadań, z którymi koparko-ładowarka nie jest sobie w stanie poradzić. Poza oczywistymi jakimi są załadunek i przewóz na bliskie odległości różnego rodzaju materiałów, oraz wykopy, dzięki możliwości zastosowania dodatkowych osprzętów może też mieć swoje zastosowanie na przykład przy przesadzaniu drzew, sztaplowaniu, frezowaniu, czy nawet odśnieżaniu i zamiataniu.
Kto może obsługiwać koparko-ładowarki?
Wyłącznie osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia państwowe i uzyskały wpis w książeczce operatora maszyn – ukończyły stosowne szkolenie, zakończone egzaminem przed komisją powoływaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Osoba, która będzie obsługiwała tego rodzaju sprzęt musi poza szkoleniem, odbyć szereg badań fizycznych, oraz psychotestów. Taka maszyna, z taką siłą działania w nieodpowiednich rękach mogłaby narobić wielu szkód.
Jaki jest koszt zakupy koparko-ładowarki?
W związku z tym, że są to sprzęty o szerokim zastosowaniu, uniwersalne, a ich budowa wymaga zastosowania wielu nowoczesnych i skomplikowanych podzespołów, oraz, ze względu na duże obciążenia, użycia wysokiej jakości materiałów, zakup koparko-ładowarki wiąże się z dość dużym wydatkiem. Ceny nowego sprzętu zaczynają się od około 200 000 złotych. Sprzęt używany można kupić za około 100 000.
Jeśli nie jesteśmy firmą, dla której koparko-ładowarka będzie potrzebna w codziennej pracy, a będzie jedynie doraźnym rozwiązaniem warto rozważyć jej wynajęcie. Poza tym, że jest to wyjście bardziej ekonomiczne, to mniej problematyczne. Nie będziemy bowiem musieli martwić się o zatrudnianie operatora koparki. Firmy oferujące wynajęcie tego rodzaju maszyn zapewniają zwykle odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która posiada uprawnienia do jej obsługi. Osoba ta wykona wszystkie niezbędne dla nas prace zgodnie z naszymi zaleceniami. Maszyny budowlane możemy bez problemu wynajmować na tygodnie, dni, a nawet godziny.