Minikoparka – sprzęt niezbędny na każdej budowie
Data publikacji 4 lutego 2019
Minikoparki to urządzenia, które zdecydowanie uplasowały się na szczycie najbardziej przydatnych sprzętów na praktycznie każdej budowie. Są niezwykle uniwersalne i funkcjonalne oraz w przeciwieństwie do wielkogabarytowych maszyn mogą dotrzeć do wielu trudno dostępnych miejsc. Jak zbudowana jest minikoparka oraz jakie mogą być jej zastosowania?
Zobacz także: Maszyny do wyburzeń – rodzaje, zastosowanie, skuteczność
Budowa minikoparki
Koparki zbudowane są bardzo różnie, w zależności od swojego przeznaczenia. Każda jednak posiada zespół nośny oraz nadwozie z silnikiem, urządzeniem sterującym i obrotową kabiną operatora połączoną z mechanizmem obrotu wysięgnika. W przypadku minikoparek najczęściej spotykane jest rozsuwane podwozie gąsienicowe, które umożliwia zwiększenie stabilności maszyny, zwłaszcza na gruncie miękkim. Minikoparki charakteryzują się dodatkowo dużą mocą roboczą w stosunku do swojej niewielkiej masy.
Koparki różnią się między sobą przede wszystkim kształtem i budową swojej części roboczej, czyli łyżki. Mogą to być urządzenia zbierakowe, chwytające i wygarniające. Koparki zbierakowe, nazywane także zgarniakami, służą to urabiania gruntu, w tym także nakładu luźnego jak piaski, żwiry czy gliny. Koparki chwytające są najczęściej spotykanym rodzajem minikoparek. Mają za zadanie wykonywanie wąskich i głębokich rowów, mogą być także wykorzystywane do wydobywania gruntu z wody. Nadają się również do załadowywania i rozładowywania materiałów sypkich.
Można także wyróżnić podział koparek ze względu na rodzaj sterowania – hydrauliczne, elektryczne, mechaniczne lub pneumatyczne.
Zalety i zastosowanie minikoparek
Minikoparki to urządzenia, których nie może zabraknąć na żadnej budowie. Są niezwykle uniwersalne i wielofunkcyjne, dlatego też używa się ich dużo częściej, niż koparek wielkogabarytowych. Z powodzeniem mogą zostać wyposażone w urządzenia pomocnicze, takie jak młoty hydrauliczne, ubijaki płytowe, koparki łańcuchowe, świdry czy frezy. Dzięki swoim gabarytom są bardzo łatwe w transporcie, są sprzętem wyjątkowo oszczędnym, o stosunkowo niskich kosztach serwisowania.
Minikoparki stosuje się zarówno na budowach prywatnych, jak i przy większych inwestycjach. Można nimi wykonywać zarówno wykopy na większych przestrzeniach, jak i tak zwane wykopy wąskoprzestrzenne, przykładowo pod instalację gazową lub hydrauliczną. Wykorzystuje się je także do kopania rowów pod światłowody. Możliwe jest ładowanie nie tylko ziemi, ale także materiału sypkiego dzięki dodatkowemu osprzętowi. Minikoparka sprawdzi się przy wykopie fundamentów pod dom, drenażu melioracyjnym lub przygotowaniu wykopu pod oczko wodne. Dzięki swoim gabarytom może pracować również we wnętrzach już postawionych nieruchomości, na etapie ich budowy. Zakres pracy tych urządzeń jest bardzo szeroki – od typowych prac budowlanych, po prace remontowe, elektroinstalacyjne oraz wodno-kanalizacyjne.
Dobrym pomysłem jest wynajem minikoparki lub, w przypadku jej częstego użytkowania, można zdecydować się na leasing. Wiele firm oferuje usługi leasingowe o indywidualnym rozkładzie opłat.