Strona główna
Transport
Tutaj jesteś
Transport Przewożenie dziecka bez fotelika. Kiedy jest dozwolone?

Przewożenie dziecka bez fotelika. Kiedy jest dozwolone?

Data publikacji 18 kwietnia 2024

Bezpieczeństwo najmłodszych na drodze jest absolutnym priorytetem dla każdego odpowiedzialnego rodzica. Ważnym elementem ochrony dziecka podczas podróży jest fotelik samochodowy. Czy jednak zawsze konieczne jest jego użycie? Sprawdźmy, w jakich sytuacjach można przewozić dziecko bez tego urządzenia.

Kiedy jest dozwolone przewozić dziecko bez fotelika?

Światowe i polskie przepisy drogowe jasno wyznaczają ramy, w których dopuszczalne jest przewożenie dziecka bez fotelika. Według Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dziecko o wzroście poniżej 150 cm może być przewożone bez fotelika tylko w wyjątkowych sytuacjach związanych z krótkotrwałym przewożeniem lub brakiem możliwości zamontowania w samochodzie odpowiedniej ilości fotelików. W pozostałych przypadkach fotelik jest absolutnie obowiązkowy dla każdego malucha przemieszczającego się samochodem.

Zasady przewożenia dziecka w samochodzie bez fotelika

Decydując się na przewóz dziecka bez fotelika, musimy być świadomi ryzyka i restrykcyjnie przestrzegać pewnych zasad, które zmniejszą to ryzyko. Przede wszystkim, przepisy wyraźnie wskazują, że dziecko nie może być przewożone na przednim siedzeniu – niezależnie od jego wieku czy wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na tylnej kanapie nie ma już miejsca z powodu innych fotelików albo kiedy samochód ma tylko jedno miejsce dla pasażera.

Dodatkowo, bezpieczeństwo malucha zabezpieczać musi pas bezpieczeństwa, który musi być odpowiednio dopasowany do jego wzrostu i sylwetki. W praktyce, na tylnej kanapie możemy przewozić bez fotelika jedynie dziecko powyżej 135 cm wzrostu, które dzięki temu wzrostowi jest w stanie prawidłowo i bezpiecznie zapiąć pasy samochodowe.

Drogowcy zwracają także uwagę na system mocowania pasa bezpieczeństwa. Powinien to być tzw. trzypunktowy pas, który jest znacznie skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pasażera – bez względu na jego wiek – od starego, dwupunktowego systemu mocowania pasa.

Należy również pamiętać, że dzieci do 12 roku życia muszą zawsze podróżować na siedzeniach tylnych. Wyjątkiem jest konieczność przewożenia dziecka w wieku do 2 lat na przednim fotelu, ale tylko w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy i tylko, gdy pasażerowie nie mają włączonej poduszki powietrznej.

Sytuacje, w których można zrezygnować z fotelika podczas podróży z dzieckiem

Zgodnie z przepisami, są określone sytuacje, w których dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika. Dotyczy to m.in. transportu publicznego, wypożyczalni samochodów, taksówek czy spontanicznej, doraźnej potrzeby przewiezienia dziecka, pod warunkiem że trasa nie przekracza 50 km. W takim przypadku jednak dziecko musi być przewożone na tylnej kanapie i zabezpieczone trzypunktowym pasem bezpieczeństwa.

Podobne wyjątki dotyczą sytuacji, w których przewożenie dziecka w foteliku nie jest możliwe z powodu konieczności przewiezienia większej liczby dzieci w samochodzie, w którym nie ma możliwości zamontowania odpowiedniej liczby fotelików. W takim przypadku dzieci powyżej 3 roku życia mogą być przewożone na tylnej kanapie i zabezpieczone trzypunktowym pasem bezpieczeństwa.

Podkreślenia wymaga fakt, że powyższe sytuacje są tylko wyjątkami od reguły i nie powinny stanowić normy. Bezpieczeństwo dzieci na drodze jest bezcenne, a prawidłowo dobrany i zamontowany fotelik samochodowy stanowi o tym bezpieczeństwie najpewniejszą gwarancję.


Zobacz także:

Redakcja Tona.pl

Jesteśmy zespołem specjalistów do sprawy budowlanych i przemysłowych. W naszych artykułach znajdziesz wiele informacji na temat budownictwa, aranżacji wnętrz, transportu i technicznych aspektów pracy. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?