Czekają Cię większe, przedświąteczne porządki i zależy Ci na tym, by przeprowadzić je jak najlepiej? W poniższym wpisie podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. To ważne – szczególnie jeśli chodzi o zwiększoną ilość odpadów generowanych przed świętami i w czasie ich trwania.
Worki na śmieci – co do nich wyrzucać, a czego nie?
W okresie świątecznym często mamy do czynienia z nadmiarem opakowań po prezentach, kartonów, folii czy butelek. Warto więc wiedzieć, co powinno znaleźć się w konkretnych workach na śmieci, a co niekoniecznie.
W niebieskim worku na papier umieść kartony po przesyłkach, opakowania papierowe po produktach, gazety, papierowe torby i stare zeszyty. Pamiętaj, by usunąć z nich metalowe lub plastikowe elementy jak na przykład zszywki. Do worka nie wrzucaj mocno zabrudzonego lub powleczonego folią papieru, kartonów po mleku i tapet.
Do żółtego worka na plastiki i metale wrzuć plastikowe butelki, puszki po napojach i konserwach, folię oraz plastikowe opakowania po domowych środkach chemicznych. Plastikowe i metalowe opakowania warto przepłukać, a plastikowe butelki zgnieść, by zajęły mniej miejsca. Do żółtego worka nie wrzucaj m.in. pustych opakowań po lekach, farbach, olejach i lakierach, zużytych baterii i sprzętów elektronicznych.
Zielony worek na szkło to odpowiednie miejsce dla słoików, szklanych butelek po napojach i szklanych opakowań niezawierających chemikaliów. Nie umieszczaj w tym pojemniku ceramiki, porcelany, szkła żaroodpornego, żarówek, szyb okiennych i luster.
Jeśli szukasz ekologicznego worka na śmieci, dobrym wyborem mogą okazać produkty marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.
-
Bardziej przemyślane zakupy
Często, dopiero sprzątając, zauważa się, ile zbędnych opakowań i reklamówek znajduje się w domu. Aby ograniczyć ich ilość:
-
Wybieraj produkty w opakowaniach przyjaznych środowisku – wiele firm oferuje artykuły w pojemnikach, które łatwiej poddają się recyklingowi.
-
Unikaj jednorazowych ozdób – planując dekoracje świąteczne, łatwo skusić się na tanie, plastikowe i szybko się niszczące ozdoby. Pamiętaj, że warto inwestować w trwalsze dekoracje, które posłużą przez wiele lat i będą się estetyczniej wyglądały.
-
Zapakuj prezenty w ozdobne opakowania z poprzednich lat – aby podarunek prezentował się z klasą wystarczy szary papier pakowy przewiązany subtelną wstążką jutową.
Rezygnacja z chemicznych środków
Świąteczne porządki nie muszą oznaczać korzystania z agresywnych detergentów. Podczas sprzątania sprawdzą się takie zamienniki sklepowych środków chemicznych jak:
-
ocet – poradzi sobie z osadem i tłustymi zabrudzeniami oraz zadziała odkażająco, nadaje się do mycia powierzchni w kuchni i łazience,
-
soda oczyszczona – wyczyścisz nią piekarnik i fugi, nadaje się na składnik domowej pasty czyszczącej do usuwania przypaleń i osadów z kamienia,
-
cytryna – naturalnie odświeża, a jej sok usuwa plamy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Korzystając z octu, sody oczyszczonej i cytryny, zadbasz o czystość w domu bez wydawania znacznych sum na sklepowe chemikalia oraz generowania plastikowych opakowań.
Wykorzystaj w praktyce powyższe wskazówki – dzięki nim z jednej strony zatroszczysz się o porządek w domu, a z drugiej o kondycję naszej planety.
Artykuł sponsorowany